Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Augalų geografija ir ekologija

Augalų geografija ir ekologija

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Augalų geografijos ir ekologijos informacija. Geografinio paplitimo tipai. Disjunkcija ir vikariškumas. Endemizmas. Įvairovės centrai. Ekologinė diferenciacija. Ekologinių duomenų pateikimas. Svetimžemės rūšys. Fenotipinis plastiškumas.

Ištrauka

Kiekvienas augalų taksonas turi tam tikrą paplitimo tipą. Giminingų rūšių užimti plotai, paplitimo plotų sutapimas arba atsiskyrimas turi įtakos grupės klasifikacijai, ypač jei nagrinėjama jos evoliucija. Geografinis paplitimas turi didelės praktinės reikšmės. Paprastai renkami, kataloguojami herbariumuose ir aprašomi Florose tik tam tikrų teritorijų augalai. Tokiu būdu sistematikai tampa ne tik taksonų, bet ir regionų specialistais.

Visų rangų taksonai geografiškai ir erdviškai labai įvairiai atsiskyrę. Atsiskyrimo erdvėje efektyvumas labai nevienodas, nes skirtingi taksonai turi nevienodas migracijos priemones – sporas, žiedadulkes ar sėklas. Taksonai, turintys atskirtus geografinius plotus (arealus) vadinami ALOPATRINIAIS. Taksonai, turintys panašius ar persidengiančius arealus, vadinami SIMPATRINIAIS. Artimai giminingi simpatriniai taksonai paprastai turi skirtingus nuo artimai giminingų alopatrinių taksonų genetinės, ekologinės ir sandaros diferenciacijos tipus. Alopatrija savaime yra svarbus izoliuojantis mechanizmas.
Augalų paplitimo tipus nagrinėja augalų geografija. Yra žinoma rūšies rango kosmopolitų. Tai paprastasis šakys (Pteridium aquilinum), eilė agrokultūrinių piktžolių, pvz., vienametė miglė (Poa annua), kai kurios vandens augalų rūšys, pvz., daugiašaknė maurė (Spirodela polyrhiza). Jie paplitę visame pasaulyje. Ir atvirkščiai daugelio rūšių žinoma tik vienintelė populiacija, pvz., Rhynchosinapsis wrigtii, rasta Lundi saloje Bristolio kanale. Didesnis piktžolių ir vandens augalų paplitimo plotas gali būti paaiškintas santykinai nesenais, bet ypač efektyviais plitimo keliais. Žinoma ir daug plačiai paplitusių dumblių bei samanų rūšių. Kai kurių gėlų vandenų dumblių rūšys labai efektyviai tebeplinta. Kitais atvejais, atskirose arealo vietose gali būti atrasti nauji aiškiai atsiskyrę, dar neišplitę taksonai, pvz., samanų, kurios retai dauginasi lytiškai ir labai lėtai vystosi (ar geriau evoliucionuoja).
Genties ir šeimos rangų paplitimo arealai žymiai platesni. Tai nebūdinga tik gentims ir šeimoms, turinčioms po vieną rūšį. Tokių rangų taksonų užimami arealai tai pat labai skirtingi. Daug plačios apimties augalų šeimų paplitę tik Amerikoje ar Australijoje. Pvz., eukalipto (Eucalyptus) gentis, turinti apie 500 rūšių, paplitusi Australijoje, išskyrus 2-3 rūšis gretimoje Malaizijoje.
Analizuojant didesnio taksonų skaičiaus paplitimą konkrečioje teritorijoje, tarkim, Britų salose ar Lietuvoje, stebima, kad tam tikri geografiniai paplitimo tipai atitinkamai pasikartoja. Šie tipai ir taksonai, kurie demonstruoja tokį paplitimo tipą, vadinami FLOROS ELEMENTAIS. Jų tyrimas gali būti vertingas floristinės analizės metodas. Šiuo būdu tiriant Britų salų florą įvairių autorių nustatyta 16-17 floros elementų. Regiono floros elementų pažinimas padeda suprasti jų migracijos kelius į tiriamą regioną ir abejojant gali padėti taksonomijos sprendimams. Tokia analizė atlikta Skandinavijoje, apimant jos floros migracijos kelių nustatymą, taip pat Kalifornijoje. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis21.31 KB
Autoriusevelina
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2009 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Augalu geografija ir ekologija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą