Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Augalų taksonomija

Augalų taksonomija

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Augalų taksonomijos raida. Antikinės klasifikacijos. Žolininkai. Ankstyvieji taksonomistai. K. Linėjus ir jo pasekėjai. Polinėjinės natūraliosios sistemos. Filogenetinės sistemos. Augalų požymių primityvumo/progresyvumo palyginimas.

Ištrauka

Norint suvokti ir įsigilinti į šiuolaikinę augalų taksonomiją, praverstų trumpai susipažinti su augalų taksonomijos istorija. Absoliučiai visi botanikos istorikų darbai stengiasi suskirstyti taksonomiją į eilę periodų, išsiskiriančių žymiais įvykiais ir darbais. Jų tarpe K. Linėjaus "Augalų rūšys" (Species Plantarum, 1753), Č. Darvino – "Rūšių kilmė, veikiant natūraliai atrankai" (Origin of Species by Means of Natural Selection, 1859), pakartotinis G. Mendelio genetikos dėsnių 1900 m. ar skaitmeninės taksonomijos paskelbimas 1957 m., iliustruoja laipsnišką augalų taksonomijos raidą.

Antikos žmogus privalėjo turėti augalų klasifikacijos sistemą, nes turėjo gentainiams perduoti augalų pavadinimus, o tuo pačiu ir žinias apie reikalingas žmonėms augalų savybes. Liaudiškoji taksonomija – tai klasifikacijos, kurios išsivystė be mokslo pagalbos tiek primityviose, tiek civilizuotose visuomenėse. Pavyzdžiui, pavadinimas "viksva" – genties Carex atitikmuo. Yra pavadinimų duotų ir žemesnėms kategorijoms, nei rūšis. Taip rūšies (Brassica oleracea) net varietetai turi atskirus pavadinimus: kopūstas, brokolis, žiedinis kopūstas ir kiti.
Pirmasis žinomas logiškos rašytinės augalų klasifikacinės sistemos autorius – botanikos tėvas Teofrastas (Teophrastus, c.370 – 285 pr.m.e.). Jis suklasifikavo tik 480 taksonų, naudodamas tokius aiškius morfologinius požymius, kaip medis, krūmas, žolė. Grupuodamas augalus, jis išskyrė tokias jų ypatybes, kaip vaisių tipai, laisvi ar suaugę vainiklapiai ir panašiai. Keletą pavadinimų, kuriuos Teofrastas naudojo savo veikale "Augalų istorija" (De Historia Plantarum), perėmė K. Linėjus ir tuos pavadinimus naudojame dar šiandien.
Kitas antikos laikų augalų klasifikacinės sistemos kūrėjas Dioskoridas (Dioskorides, 1 m.e. amžius) buvo Romos armijos gydytojas. Jo veikalas "Apie gydančiąją medžiagą" (De materia medica) aprašė 600 taksonų. Deja, ši sistema nepasižymėjo tokia logika, kaip Teofrasto. Vis tiktai ji buvo naudojama iki XVI amžiaus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-01-31
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis25.43 KB
Autoriusevelina
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2009 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Augalu taksonomija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą