Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Želdynų klasifikacija

Želdynų klasifikacija

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Želdynai, jų funkcijos, tipai. Skirstymas pagal kilmę, paskirtį ir tipą. Skirstymas pagal paskirtį. Želdynų kompozicijos. Želdynų svarba. Želdynų komponentai. Išvados. Darbas iliustruotas nuotraukomis.

Ištrauka

Miesto želdynai yra svarbi urbanistinės struktūros dalis, skirta gyventojų poilsiui, miesto ekologinėms sąlygoms bei estetinėms savybėms gerinti, jo patrauklumui didinti. Miesto želdynų sistemos kūrimo pagrindą sudaro esamos gamtinės sąlygos – žemės paviršiaus reljefas, vandenys, augmenija ir kt. Tačiau ne mažesnę reikšmę turi ir miesto želdynų sistemos formavimą reguliuojanti teisinė bei norminė bazė. Želdynas – ne mažesnis kaip 0,05 hektaro želdinais apsodintas plotas (parkai, skverai, sodai), želdinių žemės sklypas, kuriame gali būti mažųjų kraštovaizdžio architektūros, inžinerinių ir laikinų statinių. Klasifikacija – tai objektų skirstymas į klases (skyrius, grupes) pagal bendrus požymius. Toks skirstymas pagal bendrus, esminius požymius turėtų būti taikomas ir klasifikuojant miesto želdynus. Tinkamas želdynų klasifikavimas sudaro pagrindą jiems planuoti, tvarkyti, naudoti, normuoti bei jų apskaitai tvarkyti. Iki šiol želdynai teritorinio planavimo darbuose dažniausiai buvo skirstomi vadovaujantis buvusiomis sąjunginėmis statybos normomis ir taisyklėmis.

Visi vietovėje esantys medžiai, augantys savaime ar žmogaus pasodinti, vadinami želdiniais. Želdynai – tai žmogaus sukurti kraštovaizdžio elementai (sodai, parkai, apsauginės juostos, dirbamieji laukai su kultūriniais augalais).
Žmogus, sodindamas želdynus, siekia ne tik pagražinti savo aplinką, bet ir sukuria palankesnes sąlygas gyvenimui ir gamybiniai veiklai. Želdinių ir želdynų reikšmė žmogui ir jo aplinkai svarbi ir įvairiapusė, t.y.:
1) ūkinė;
2) apsauginė;
3) sanitarinė higieninė;
4) estetinė;
Nuo seniausių laikų želdiniai remiasi žmogaus ūkinė veikla, ypač žemės ūkio kraštuose. Ūkinėje veikloje naudojami įvairaus tipo želdiniai: dirbamųjų laukų augalija, daržai, natūralūs miškai (mediena, uogos,grybai, vaistažolės) ir t.t.
Želdynų apsauginė reikšmė žmogui taip pat yra svarbi – jie apsaugo sodybas, gyvenvietes nuo smarkių ir šaltų vėjų. Apsauginės juostos dirvas saugo nuo išpustymo, o vandenis nuo taršos.
Sanitarinė higieninė augalijos reikšmė ta, kad augalai reguliuoja mikroklimato sąlygas – veikia oro temperatūrą ir drėgmę. Medžiai, krūmai, veja karštą vasaros dieną oro temperatūra sumažina 2-3C. Santykinė oro drėgmė tarp medžių 10-20% didesnė negu atvirose plotuose.
Želdiniai valo orą nuo kenksmingų cheminių junginių, pirmiausia sugerdami anglies dioksidą ir pagamindami deguonį. Be to, jie sugeria sunkiuosius jonus ir paskleidžia lengvuosius, taip pagerina oro jonizacijos santykį, o tai labai svarbu žmogaus sveikatai. Jonizacijoje aktyviai dalyvauja ąžuolai, gluosniai,alyvos.
Svarbi želdinių reikšmė ta, kad jie sulaiko dulkes ir slopina triukšmą. Tanki medžių ar krūmų juosta, vijoklinis augalas ant namo sienos arba tvoros sulaiko iki 80% dulkių. Vasarą, kai dulkių daugiausia, jas geriausia sugeria lapuočiai medžiai ir krūmai, o spygliuočiai tai daro ištisus metus. Triukšmas, sklindantis iš gatvių, judrių magistralių ar gamybinių blokų, neigiamai veikia žmogaus sveikatą, psichiką, todėl teisingai suprojektuota apsauginių želdinių juosta, galinti 5-8 kartus sumažinti sklindantį triukšmą, yra patikima priemonė aplinkai gerinti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBotanikos namų darbas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasNamų darbai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis232.02 KB
Autoriusneringa
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasMarkevičienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word zeldynai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 7 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Markevičienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą