Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Vegetatyvinis dauginimasis

Vegetatyvinis dauginimasis

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Dauginimas ūsais. Dauginimas šakniastiebiais. Dauginimas šaknų atžalom. Dauginimas svogūnais. Dauginimas atlankomis. Dauginimas auginiais. Skiepijimas. Dauginimas stiebagumbiais. Dauginimas lapais. Kero dalijimas. Tiriamasis darbas. Išvados. Darbas iliustruotas paveikslėliais.

Ištrauka

Kad išliktų rūšis ji turi po savęs ką nors palikti (daugintis). Yra žinomi du augalų dauginimo būdai: sėklomis (lytinis) ir vegetatyvinis. Vegetatyvinis dauginimas – tai augalų skaičiaus didinimas vegetatyvi-niais organais, iš kurių jie išauga. Norint gauti vienarūšius palikuonis ir išsaugoti vertingas veislių bei formų savybes, daugelis augalų dauginami vegetatyviškai. Šis dauginimas skirstomas į natūralų (ūsais, šakniastiebiais, šaknų atžalom, svogūnais) ir dirbtinį ( atlankomis, auginiais, skiepijimu, stiebagumbiais, lapais, kero dalijimu).

Ūsais dauginamos braškės ir kai kurios žemuogių veislės. Dauginimo būdas remiasi natūralia augalų savybe sudaryti pakitusius šliaužiančius žemės paviršiumi stiebus (ūsus). Masinis jų augimas prasidedabaigiant nokti uogoms ir tęsiasi iki rudens. Persodinant į kitą vietą, reikia imti gerai įsišaknijusiomis su 2 – 3 lapais ir ne trumpesnėmis kaip 4 – 5 cm šaknimis augaliuką. Preš sodinant patrumpinamos šaknys, kad jos būtų ne ilgesnės kaip 15 cm ir nukerpamos pažeistos šaknelės. Į duobutę, kurioje bus sodinamas augalas, reikia įkrėsti 5 cm komposto sluoksnį. Duobutė turi būti tokio gylio, kokio ilgio yra augalo šaknys. Šaknų negalima užlenkti jos turi laisvai tilpti maždaug 20 cm gylio duobutėje. Įleidus augalą į duobutę, šaknys apiberiamos žemėmis, svarbu, kad dirvai susigulėjus daigų šaknys neišlįstų. Tarpai tarp braškių kerų turi būti apie 40 – 50 cm, atstumas tarp eilių – ne mažesnis kaip 70 cm. Žemę reikia mulčiuoti šiaudais, taip žemė prie augalo šaknų ilgiau išlaikys drėgmę. Šiaudai neleis dygti piktžolėms, uogas saugos nuo purvo ir šliužų.


Šakniastiebiais dauginami tie šakniastiebiniai augalai, kurie mūsų sąlygomis nesubrandina sėklų arba jų auginimas iš sėklų yra labai sudėtingas, ilgai užtrunka, pavyzdžiui, pakalnutės, veisliniai vilkdalgiai. Dauginama anksti pavasarį arba rugpjūčio mėnesį. Iškasti šakniastiebiai supjaustomi atkarpomis su 2 – 3 gyvybingais pumpurais. Sodinant pakalnučių, vilkdalgių šakniastiebius, pumpurus reikia palikti žemės paviršiuje neužkastus.
Šakniastiebiais dauginasi piktžolė varputis. Išnaikinti jį labai sunku. Tvirti varpučio šakniastiebiai įsiskverbia giliai į žemę, susipina su kultūrinių augalų šaknimis, todėl sunku jį išrauti. Praeina po ravėjimo keletas dienų, ir vėl lysvėje styro jauni ūgliai , išaugę iš šakniastiebio gabalėlių pumpurų. Norint išnaikinti varputį, reikia rūpestingai išrankioti iš dirvos visus jo šakniastiebius.


Augalai, kurie ant šaknų turi pridėtinius pumpurus, dauginami atžalomis. Tai pagrindinis avie-čių dauginimo būdas. Sodinimui yra tinkamos tokios atžalos, kurių stiebas ties pagrindu yra 8 – 10 mm skersmens ir turi ne trumpesnes kaip 15 cm šaknis. Šaknų atžalomis taip pat galima dauginti lazdynus, savašaknes vyšnias, slyvas, paprastuosius svarainius ir kai kurius kitus vaisinius augalus.
Atžalomis dauginamos ir gėlės, kurios užaugina daug šakninių atžalų: kraujažolės, daugiamečiai astrai ir kt. Iš šaknų pumpurų išaugusios atžalos atkertamos su dalimi šaknies ir pasodinamos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis449.39 KB
Autoriussimsule
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas10
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vegetatyvinis dauginimasis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

 • 2017-03-20 IP: 83.188.66.169
  fraimanyte sako

  Darbas attitinka kainą, nėra labai konkretus, aprašyta tik keletas dauginimo būdų. Vertinu patenkinamai.

 • 2016-11-17 IP: 83.190.201.110
  hipotete sako

  blogai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
 • Referatai
 • 6 puslapiai 
 • 10 Klasė/kursas
 • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+5
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą