Išplėstinė paieška
 
 
 

Viendienė

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas. Pagrindiniai uždaviniai. Viendienės- dekoratyvūs ir perspektyvūs augalai. Šimtai naujienų kasmet. Veislių kilmė. Veislių klasifikacijos. Auginimo gudrybės. Viendienės vazonuose- puiki balkonų puošmena. Viendienės tarp sodo augalų. Ligos ir kenkėjai- reti svečiai. Nuotraukos. Išvados.

Ištrauka

Viendienė- Hemerocallis L. lelijinių ( Liliaceae) šeimos daugiamečiai šakniastiebiniai augalai su sustorėjusiomis šaknimis.
Gentyje apie 20 rūšių, paplitusių Vidurio Europoje ir Azijoje. Natūralios augimvietės labai įvairios- tai drėgnos pelkingos vietos, upių slėniai, sausi laukai ir miškų proskynos, kalnai.
Graikiškai "hemera"- diena, " kallas"- grožis. Augalo žiedas žydi tik vieną dieną.

Darbo tikslas:
1. Žinoti viendienės morfologines ir bioekologines savybes bei jų panaudojimą želdynuose.
Pagrindiniai uždaviniai:
1.Viendievės morfologinių savybių vertinimas.
2. Bioekologinės viendienės savybės.
3. Viendienės panaudojimo ir pritaikymo galimybės.

Nors viendienės- labai gražios ir nereiklios gėlės, tačiau Lietuvoje išpopuliarėjo tik per paskutinį dešimtmetį. Pagaliau, plintant gražesnėms veislėms, pradeda blankti stereotipas, kad jos- tai trumpai žydintys, mažai dekoratyvūs, aukšti augalai. Net ir dabar, pasiūlius pirkti viendienių, ne vienas paklausia, ar iš tikrųjų žydi tik vieną dieną. Daugumos veislių atskiri žiedai tikrai džiugina akį tik vieną dieną, tačiau kerai kasdien puošiasi vis naujais, dažniausiai mėnesį arba pusantro.
Aukštos ir nelabai dekoratyvios gėlės įvaizdžiui atsirasti padėjo rudoji viendienė ( Hemerocallis fulva). Jos aukštis- beveik 2m. Žiedeliai nedideli, oranžiniai su rusvu atspalviu. Nuo seno ši rūšis auginama Lietuvoje. Ir dabar ją galima pamatyti prie senų sodybų, aptikti senesnėse kapinėse. Šis augalas yra ilgaamžis, neprižiūrimas ir neatnaujinamas auga dešimtmečius, todėl daugeliui iš mūsų gerai pažįstamas nuo vaikystė.
Seniai Lietuvoje žinomos ir dvi viendienės formos- " Kwanso" ir " Variegata"žydi pilnaviduriais žiedais, retoka iki šiol. Variegata turi margus lapus, tačiau šis požymis nestabilus. Mat dažnai vyksta reversinės mutacijos, ir jie vėl virsta žaliais.
Nuo seno, tik gerokai rečiau auginamos ir dae dvi rūšys geltonais varpelių formos žiedais. Tai citrininė ( H. citrina) ir geltonoji ( H. lilio- asphodelus) viendienės. Jų kartais galima rasti sulaikėjusių senose sodybvietėse.
Daugiau kaip prieš dešimtmetį intansyviau pradėjo plisti senos amerikiečių selekcijos veislės, ypač iš botanokos sodų. Žiedų spalvinė gama yra gana didelė, daugelio nebloga ir forma, todėl jos gana greitai sužavėjo besidominčius gėlėmis.
Lietuvoje viendienės turi labai dideles perspektyvas. Šiems algaamžiams augalams, nereikalaujantiems ypatingos priežiūros, tikrai atsiras vietos daugelio lietuvių sodybose. Ypač pradėjus plisti naujoms amerikiečių išvestoms veislėms, kurių spalvos- nuo beveik baltos iki beveik juodos. Egzotiškų formų žiedai sužavės net ir išrankų augintoją.
Daugeliui žmonių vis dar trūksta žinių aoie viendieves ir jų auginimą, todėl ir bandome užpildyti šią spragą. Mūsų kolekcijoje auga beveik 250 veislių augalų. Introdukavome 60 latvių selekcininko J. Vasariečio ir daugiau kaip 40 naujų amerikiečių veislių. Be to, ir patys šiek tiek užsiimame selekcija. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-06-13
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis68.01 KB
Autoriusrita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Viendiene [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą