Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Fitohormonų vaidmuo ir jų veiklos mechanizmas augale

Fitohormonų vaidmuo ir jų veiklos mechanizmas augale

  
 
 
12345678
Aprašymas

Auksinai. Auksinų kilmė. Auksinų istorija ir pirmieji eksperimentai. Kaip veikia auksinas. Auksinų biosintezė ir metabolizmas. Auksino atliekamos funkcijos. Giberelinai. Giberelinų istorija. Giberelinų poveikis. Citokininai. Citokininų kilmė. Citokininų istorija. Citokininų biosintezė ir metabolizmas. Citokininų funkcijos. Abscisino rūgštys. Abscizo rūgšties kilmė. Abscizo rūgšties istorija. Etilenas. Etileno kilmė. Etileno istorija. Biosintezė ir metabolizmas. Etileno atliekamos funkcijos.

Ištrauka

Augalų augimą, vystymąsi ir derliaus formavimą reguliuoja hormonai, kuriuos įprasta vadinti fitohormonais. Jų reikšmė augalų gyvenime labai svarbi, o dažnai ir lemiama, todėl jų veikimui išaiškinti biocheminiu - fiziologiniu atžvilgiu daugelyje pasaulio laboratorijų skiriamas reikiamas dėmesys. Jie turi didžiulę įtaką augalo vystymuisi, augimui, žydėjimui, vaisių formavimuisi, augalo senėjimo kontrolei. Šie hormonai yra labai svarbūs specifiniams dalijimosi procesams, ląstelių diferenciacijai, taip pat metabolizmo reakcijoms.
Fitohormonai yra reikalingi kontroliuojant in vitro augalines ląsteles, audinius, organus ar ištisas augalų kultūras pagal norimus gauti rezultatus: palaikyti gyvybingumą, auginti, inicijuoti specifinę organogenezę (organų susidarymą, kaip pvz., stiebo su lapais ar šaknų formavimąsi…), pumpurų formavimąsi ir pan. Jie taip pat reikšmingi norint valdyti antrinių metabolitų susidarymą tolimesniam naudojimui.
Fitohormonai yra tarpininkai panaudojant genetinę informaciją augimo, morfogenezės ir generatyvinio vystymosi procesuose. Svarbiausi fitohormonai yra:
Auksinai
Giberelinai
Citokininai
Abscizo rūgštis
Etilenas

AUKSINAI

Auksinų kilmė. Terminas auksinai yra kilęs iš graikiško žodžio auxean, kuris reiškia augimą. Visi junginiai vadinami auksinais, jei jie gali inicijuoti augalų stiebų ląstelių didėjimą ir jei jie pasižymi panašiu fiziologiniu aktyvumu kaip indolacetatinė rūgštis (pirmasis auksinas buvo išskirtas). Auksinai taip pat atlieka ir kitas funkcijas, tačiau savybė inicijuoti ląstelių ilgėjimą yra pati svarbiausia, apibūdinanti šį hormoną.
Auksinų istorija ir pirmieji eksperimentai. Auksinai buvo patys pirmieji atrasti augalų hormonai. Čarlzas Darvinas buvo vienas aktyviausių mokslininkų, dalyvavęs augalų hormonų tyrimuose. Savo knygoje ,,Augalų judėjimo galia", išleistoje 1880 m., jis pirmasis apibūdino Kanariškosios žolės (Phalaris canariensis) stiebo išsilenkimą veikiant saulės šviesai. Kai į žolės stiebelį krinta tiesioginiai saulės šviesos spinduliai, jis išsilenkia saulės šviesos kryptimi. Kai žolės stiebelio viršūnė buvo apvyniota aliuminio folija, išsilenkimas saulės šviesos kryptimi nepasireiškė. Vis dėlto, apvyniojus stiebelį žemiau viršūnės aliuminio folija, stiebas vėl tapo kreivas tiesioginėje saulės šviesoje. Taigi Č.Darvino eksperimentas parodė, kad žolės stiebelio viršūnėlė buvo augalo dalis, atsakinga už signalo generavimą fiksuojant saulės šviesą ir to signalo siuntimą į stiebą, kuris formavo signalui fiziologinį atsaką – išsilenkimą. Tuomet jis nupjovė stiebelio viršūnę ir vėl įnešė likusią augalo dalį į tiesioginę saulės šviesą. Šį kartą išsilenkimas nepasireiškė. Tai patvirtino ankstesnę prielaidą, kad stiebelio viršūnė lemia stiebo judėjimą (viršūnės dominavimas). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-19
DalykasBotanikos konspektas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasKonspektai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis34.31 KB
Autoriussandra
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word FITOHORMONU VAIDMUO IR JU VEIKLOS MECHANIZMAS AUGALE [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą