Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Alkaloidus kaupiantys augalai

Alkaloidus kaupiantys augalai

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Alkaloidų istorija. Alkaloidų fizinės ir cheminės savybės. Alkaloidai augalų pasaulyje. Alkaloidų klasifikacija. Augalai, turintys izochinolino grupės alkaloidų. Augalai, turintys steroidinių grupės alkaloidų. Augalai, turintys aciklinių grupės alkaloidų. Augalai, turintys pirolizidino grupės alkaloidų. Augalai, turintys piridino grupės alkaloidų. Augalai, turintys purino grupės alkaloidų. Augalai, turintys chinolino grupės alkaloidų. Augalai, turintys indolo grupės alkaloidų. Alkaloidų nauda. Išvados.

Ištrauka

Žodis alkaloidas yra kilęs iš dviejų žodžių: arabų kalbos žodžio "alkali" kas reiškia šarmas ir graikų kalbos žodžio "edos" – panašus. Tiksliai išvertus, tai būtų: panašus į šarmą junginis. Taip pirmą kartą sobadiliną pavadino vaistininkas V. Meisneris.
Darbo tikslas supazindinti su alkaloidais esančiais mums žinomuose augaluose, jų savybės,jų panaudojimas, nauda.

Alkaloidai - tai sudėtingi organinės kilmės, šarminės reakcijos, turintys azoto (azotas dažniausiai būna cikle) heterocikliniai junginiai. Jie pasižymi stipriu fiziologiniu veikimu į organizmą. Tai kartaus skonio, bekvapės kristalinės medžiagos, kai kurios iš jų gali būti lakios ir turėti nemalonų kvapą. Žinoma apie 5000 alkaloidų rūšių. Alkaloidai dažnai turi nemokslinius pavadinimus, kurie gali būti botaninės kilmės: atropinas - nuo Atropa belladona; sukurti pagal veikimą: emetinas - nuo žodžio emetikas (vėmimą sukeliantis vaistas).
Žmonijos istorija nuo pirmų jos egzistavimo dienų yra susijusi su nuodais. Nuodingi augalai egzistavo dar prieš atsirandant Pirmajam žmogui. Pirmuoju augalu, turinčiu savyje narkotines medžiagas ir aprašytu gilioje senovėje, buvo aguona. Ją dar prieš 5 tūks. metų gydyme naudojo Šumerai. Žinomas gydytojas ir filosofas Hipokratas žinojo apie aguonų sulčių veikimą, o indėnai žinojo chinino žievės poveikį žmogaus organizmui. Viename iš seniausių medicininės literatūros šaltinyje – Egipto papiruse yra aprašyti nuodingieji augalai, kuriuos žmonės naudojo kaip nuodus, o vėliau išmoko pritaikyti juos vaistų gamybai. Jame yra minimi ir alkaloidai. Pirmasis medicininis preparatas, kurį ligoniui išrašė garsus mokslininkas ir medikas Paracelsas buvo iš opiumo. Jis dažnai naudodavo opiumą praktikoje ir vadino jį nemirtingumo akmeniu. Nemažiau garsus yra prancūzų mokslininkas Bone, kuris 1797 metais iš opiumo išgavo gryną alkaloidą – morfiną. Vėliau, tą patį padarė ir vaistininkas Zertiurneris, kuris ir pavadino morfiną sapnų dievo Morfėjaus vardu.
1853 metais gydytojas iš Edinburgo Aleksandras Budas išrado adatą poodinėms injekcijoms, kas pagimdė naujas problemas žmonijai, nes tais laikais buvo klaidingai manoma, kad toks opiumo alkaloidų įvedimo kelias į organizmą nesukelia pripratimo ir dozės didinimo.
Praėjo dar daug laiko, kol savų atradimų sulaukė dar 2 000 įvairūs augaliniai alkaloidai nuo kokaino, kolchicino, giocino iki akonitino. Dar daugiau laiko praėjo kol šie pirmi alkaloidai prasimušė sau kelią iš laboratorijų ir mokslininkų kabinetų pas gydytojus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai13
Dydis77.17 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Alkaloidus kaupiantys augalai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą