Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Kaip išsaugoti sveikus augalus

Kaip išsaugoti sveikus augalus

  
 
 
12345
Aprašymas

Kaip išsaugoti sveikus augalus. Prižiūrėkite savo augalus. Apsauga be cheminių medžiagų. Cheminė apsauga. Augalų kenkėjai.

Ištrauka

Labai retai per visą augimo sezoną augalai nesuserga kokiomis nors ligomis ar nebūna puolami kenkėjų. Kenkėjai ir ligos egzistuoja net ir steriliausioje miesto aplinkoje, jie tik ir laukia, kada pasirodys nauja, tinkama auka.
Labai sunku užauginti sveiką augalą, ypač jei kalbama apie augalų auginimą ne sode. Dažniausiai jei nors vienas augalas yra užkrėstas, iškyla grėsmė visai augalų populiacijai. Daugelis žmonių augindami augalus ne sode bando susodinti juos kaip galima tankiau, todėl kyla grėsmė užsikrėsti įvairiomis ligomis ir kenkėjais. Susirgus augalams sunku naudoti chemines medžiagas jiems gydyti, nes nedideliame plote chemikalais galima paveikti ir kaimyninius augalus, kuriems ši priemonė yra kenksminga. Tačiau augalų auginimas nedideliuose plotuose turi savo privalumų. Kai rūpinamasi nedideliu kiekiu augalų, lengviau nustatyti ligos pradžią ir greičiau su ja susidoroti. Gali būti, kad dideliame sode ligas pastebėsite per vėlai, kai nieko nebebus galima padaryti. Naudodami sterilų kompostą galėsite išvengti kai kurių tik dirvoje gyvenančių ir besidauginančių mikroorganizmų. Be to, augalus, augančius loveliuose ar vazonuose, rečiau puola kenkėjai ir ligos nei tuos, kurie auga atvirose vietose. Nesvarbu, kokio dydžio sodą turite, svarbiausia, jei norite išauginti sveikus augalus, nuolat juos stebėkite ir veikite ryžtingai.

Prižiūrėkite savo augalus
Vyrauja nuomonė, kad silpnus, neišsivysčiusius augalus labiau puola ligos ir kenkėjai negu klestančius ir geriau prižiūrimus augalus. Tačiau kartais būna atvirkščiai. Žinoma, klestantys ir vešintys augalai turi daugiau
galimybių susidoroti su ligomis, negu tie, kurie lėčiau ir menkiau auga. Labai svarbu sudaryti augalui kuo geriausias augimo sąlygas. Pasirinkite tokias auginimo sąlygas, kurių jūsų augalui labiausiai reikia : egzotiški mėgstantys šilumą augalai niekada gerai neaugs šaltame ore; šešėlius mėgstantys miškų augalai žus auginami tvankiame ir saulėtame balkone. Vėdinkite patalpas, tinkamai tręškite ir laistykite, laiku persodinkite, o pastebėję kenkėjus ar ligas imkitės veiksmingų priemonių. Net ir iš pažiūros menka liga jūsų augalui gali būti lemtinga. Didžiausi pavojai augalų tyko augimo sezonu, t.y. pavasarį ir vasaros pradžioje. Atidžiai stebekite augalus, dažniausiai tie, kurie menkai auga, prastai atrodo, gali kentėti nuo ligų ir kenkėjų. Mėgstamiausios kenkėjų vietos yra lapų apatinė pusė, jaunų ir minkštų augalų viršūnės,
Nepamirškite šaknų – jeigu jos vysta, gali būti, kad augalo šaknis graužia dirvoje gyvenantis kenkėjas – straubliukas arba užpuolė liga – šaknų vytulys.


Apsauga be cheminių medžiagų
Augalų ligas gydyti ne visada verta vien tik cheminėmis medžiagomis . Žinoma , sunku išvegti kenkėjų ar ligų , tačiau galima bent iš dalies apsaugoti augalą , kad kenkėjai arba ligos negalėtų pažeisti ar ligos poveikis būtų gerokai mažesnis .laikantis apsaugos priemonių augalai ne taip serga .Be to ,žemiau išvardyti būdai labai tinka nedidelėms augalų grupėms pasaugoti .
LAIKYKITĖS ŠVAROS. Pašalinkite žuvusius ir pūvančius lapus bei žiedus, kurie gali sukelti ligas. Lapų atliekos suteikia pastogę dirviniams šliužams , sraigėms, įvairiems mikroorganizmams, todėl valant vazonus ar lovelius galima sumažinti jų skaičių ir augalams keliamą grėsmę.
IŠRINKITE KENKĖJUS. Jei pastebėjote kenkėją , geriausia jį paimti rankomis. Pvz., pastebėjus lapus ėdančius vikšrus, nuimkite kiekvieną jų nuo lapų ir atsargiai, nedarant žalos visam augalui, nukirpkite pažeistą atžalą arba lapą. Kartais saugant likusius reikia paaukoti visą augalą. Be to, amarus nuo augalo galima nuplauti vandens srove arba surinkti rankomis.
GAMTINIAI PESTICIDAI.. Kenkėjus galima naikinti organinėmis medžiagomis, t.y. žaliojo muilo tirpalu arba tabako dulkėmis.
BIOLOGINĖ APSAUGA. Gamtiniai parazitai ir plėšrūnai taip pat gali apsaugoti augalus nuo kenkėjų. Apdairiai taikant šį metodą galima nuo kenkėjų saugoti ištisus šiltnamius ir kitas uždaras vietas.

Cheminė apsauga
Teisingai naudojami šiuolaikiniai pesticidai yra efektyvi saugi priemonė kovojant su kenkėjais ir ligomis. Tačiau sodo reikmenų parduotuvėse yra didžiulis pesticidų pasirinkimas, todėl reikia labai gerai žinoti, kuriuos pesticidus naudoti vienu ar kitu atveju. Norint teisingai pasirinkti pesticidus, reikia nustatyti ligos sukėlėją. Didelio tikslumo čia nereikia. Augalams kenkia įvairių rūšių drugių vikšrai, tačiau pakanka nustatyti, kad ligos sukėlėjas yra vikšras ir rinktis pesticidus, naikinančius vikšrus. Taip pat reikia žinoti pažeisto augalo pavadinimą, nes kai kurie pesticidai tinka tik tam tikroms augalų rūšims. Nustačius problemą reikia išsiaiškinti kaip ją įveikti. Pasaulyje nuolat kuriami nauji pesticidai, todėl sodo reikmenų parduotuvėse šia tema turėtume gauti nemokamos naujausios literatūros. Jums reikalingos cheminės medžiagos gali būti junginiuose su kitais elementais ar junginiais ir būti įvairiai vadinamos, todėl atidžiai perskaitykite etiketes, kur nurodytos visos sudėtinės pesticido dalys. Etiketės taip pat nurodoma, kokias ligas ir kenkėjus šis pesticidas naikina. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-27
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis12.35 KB
Autoriusgintare
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaJonavos Jeronimo Ralio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kaip issaugoti sveikus augalus [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Jonavos Jeronimo Ralio vidurinė mokykla
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą