Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Sporiniai ir sėkliniai augalai

Sporiniai ir sėkliniai augalai

  
 
 
12345
Aprašymas

Sporinių augalų sandara. Sėklinių augalų sandara. Medžiai ir krūmai žiemą. Lapų morfologinė sandara. Pagrindiniai prisegimo būdai. Lapkočio dantytumas. Gyslotumas. Lapų formos. Pagal lapalakščio sandara. Lapų metamorfozės.

Ištrauka

Plačialapio šakio morfologinė sandara
Auga įvairiuose miškuose. Jų šaknies stiebas yra trumpas ir storas šiek tiek dirvos paviršiuje išsikišusi viršūnėlė iš kurios išauga būsimi, jauni ratu išsidėstę lapeliai. Šakniestiebio paviršius nusėtas spirališkai išsidėsčiusių lapų pėdsakais. Paparčio lapai dideli iki 1m. ilgio, ilgakočiai, lapai pailgi, laipsniškai nusmailėjusiom viršūnėm, dukart plunksniškai suskaidyti. Lapkočiai vagoti, padengti rausvais plėviškais žvyneliais, jauni lapai būna sraigiškai susirietę, auga kaip ir stiebas viršūne. Jų vystymasis vyksta ilgai 3metus pasiekia dirvos paviršių, lapas padengtas epidermiu. Vasaros viduryje, lapo apačioje susidaro sporangės, kurios yra susikaupusios į soras. Iš viršaus soros padengtos skarele arba difuzija. Sporangės turi kotelius ir prisitvirtina prie placentos. Kiekviena sporangė turi skiauterėlę, kurios paskirtis atsidaryti. Skiauterėlė tempiama ir ji plyšta, sors išbyra į žemę. Soros žemėje pradeda dygti. Iš polaiškio išliedžiama daug rizoidų. Polaiškis rizoidų pagalba minta (siurbia vandenį ir jame ištirpusias mineralines medžiagas), tokiu būdu vyksta fotosintezė. Polaiškyje yra anteridžių, jos subrandina spermatozoidus. Archeogonėse subrandinamos kiaušialąstės. Subrendusių anteridžių atsidaro dangtelis ir žiuželiniai spermatozoidai apvaisina kiaušialąstę. Formuojasi sporofitas, kuris vystosi iš naujo ir išauga papartis.

Samanos paprastojo Gegužlinio morfologinė sandara
Mėgsta augti smėlynuose, spygliuočių miškuose, pušynuose, gausiai sąžalynais. Stiebas stačias 20-30cm. aukščio dažnai nešakotas, apaugęs smulkiais linijiškais lapeliais 8-12cm. Viršutiniai ir viduriniai visuomet žali, gerai išsivystę, žemutiniai rudi, smulkiasni už kitus, stiebas baigiasi gulščiu šakniastiebiu. Šaknų nėra. Lancetiški bekočiai lapai beveik per visą ilgį yra daugiasluoksniai, padengti epidermiu, išilgai lapo yra gysla, kurioje išsidėsto karniena ir ramstiniai audiniai. Gegužlinis dvinamis augalas. Vieno individo viršūnėje išauga anteridžiai vyr. augl., o kitų archeogonės mot. augl. Vyriški žiedai yra rausvos arba gelsvai pereinančiais lapeliais. Centre yra anteridžių, o į kitus įsiterpia parofizės sluoksnis, siūlų pavidalo. Stiebo išaugos anteridžiai yra pailgo maišelio pavidalo, prisitvirtina prie ilgo kotelio, jose subręsta spermatozoidai. Jie subręsta ir plyšta, kai yra drėgnas oras, spermatozoidai išeina į vandenį. Moteriški žiedai mažai skiriasi nuo vegetatyvinio pumpuro. Archeogonės turi pilvelį, ilgą kaklelį, prisitvirtinusi prie gana storo daugialąsčio kotelio, jose vyksta daugialąstės apvaisinimas, drėgmės metu. Po apvaisinimo susidaro nauja zigota, vystosi naujas sporofitas. Sporofitas sudarytas iš gana ilgo kaklelio, sporinės dėžutės, kurią dengia plaušinis gaubtuvėlis, kuris saugo sporinę dėžutę nuo išdžiuvimo, nukrenta tik subrendus sporinei. Pagrndinę sporinės dalį sudaro urna. Apčioje yra praplatėjęs pagrindas – apofizis. Iš viršaus dengia dangtelis. Urnos viduje yra stulpelis (kolumelė), kuris viršūje išplatėja ir sudaro epifragmą, dengiant urnos viršų, aplink stulpelį išsirangiusi sporangė, kurioje daug sporų ir kuri tvirtinasi prie stulpelio ir prie urnos sienelės. Urnos sienelės turi chlorofilo, todėl sporangės iš dalies pasigamina maisto medžiagų. Urnos viršūnėlė baigiasi hidroskopiškais dangteliais peristoma (žiorys), kurie reguliuoja sporų išėjimą. Išbyrėjusios sporos išnešiojamos vėjo ir esant palankiom sąlygom ima dygti. Iš jų išauga ilgi išsišakoję siūlai- protonema. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBotanikos konspektas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasKonspektai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis10.4 KB
Autoriusasta
Viso autoriaus darbų23 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word L [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą