Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Dekoratyvinių augalų dauginimo būdai

Dekoratyvinių augalų dauginimo būdai

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Dekoratyvinių augalų dauginimo būdai. Dėstymas. Dauginimas ūgliais. Dauginimas sėklomis. Kerelių dalijimas. Dauginimas auginiais. Priedas. Dauginimui netinkama dirva. Kaip dauginti citrinmedį. Dauginimui reikalingi įrankiai ir priemonės.

Ištrauka

Medžių ir krūmų dekoratyvinėmis formomis paprastai vadinami paveldimi nukrypimai nuo rūšiai būdingų požymių.Tokie pakitimai dažnai augalui būna nenaudingi,netgi pražutingi..Tokie augalai paprastai blogai auga,natūralioje gamtoje neišlaiko konkurencijos ir žūva.Nors kartais nauji požymiai kai kurių augalų gyvibingumą padidina.Dekoratyvinės formos dažniausiai ne tokios atsparios nepalankiems ekologiniams veiksniams,jautresnės šalčiams.Dauguma jų gali normaliai augti ir dekoratyviniai atrodo tik būdamos nuolatinėje žmogaus priežiūroje.Daugiamečiai stebėjimai ir tyrimai parodė,kad naujų požymių atsiradimas susijęs su pumpurų ir sėklų mutacijomis.Šias mutacijas sukelia besikeičiančios aplinkos sąlygos.Savaiminis formų susidarymas budingas rūšims,kurių išplitimo arialas labai skiriasi klimatinėmis ir ekologinėmis sąlygomis.
Forma paprastai ryškiai skiriasi nuo rūšies,iš kurios ji kilusi,bet šie požymiai išlieka tik dauginant augalus vegetatyviškai.Porūšiai ir varietetai yra tarpinės grandinės formuojantis naujoms rūšims.Dauguma formų yra kultūriniai augalai.Pastebėta,kad auginant dekoratyvinius medžius kultūroje,pumpurų ir sėklų mutacijų labai padažnėja.Tos pačios rūšie augalai dažnai auginami skirtingoje dirvoje,būna nevienodos jų apšvietimas,intensyvi agrotechnika.Mutacijos ypač dažnos dekoratyvinių medžių ir krūmų masinio dauginimo vietose-medelynuose,šiltnamiuose.Dauguma vakarinės tujos,žirniavaisio puskiparisio,Liausono puskiparisio,paprastosios eglės,paprastojo klevo ir kitų rūšių dekoratyvinės formos buvo atrinktos iš sėjinukų įvairių šalių medelynuose.

Naujų formų atsiradimą dekoratyvinių medžių ir krūmų masinio dauginimo vietose labai spartina įvairios agrotechninės priemonės,dėl kurių staigiai pakinta augalų mityba,dirvos rūkštingumas,drėgmės riežimas.Tokius augalus laiku padauginus vegetatyviškai,naudojant ūglius su pakitusiais požymiais,išauginama nauja forma.Atsiradę nauji požymiai dažnai būna nestabilūs,ir po metų kitų vėl gali išnykti.Todėl labai svarbu laiku pastebėti pageidaujamus požymius ir juos įtvirtinti dauginant augalus vegetatyviškai.Dauginant juos sėklomis,dėl pumpurų mutacijų atsiradę nauji požymiai paprastai nepaveldimi arba paveldimi tik dalinai.Nustatyta,kad pumpurų mutacijos būdingesnės jauniems,gyvybingiems augalams.
Sėklų mutacijos daug retesnės už pumpurų,ir šiuo būdu atsiradę nauji požymiai būdingi visam augalui.Jie paprastai nesunkiai perduodami dauginant augalus sėklomis.Sėklų mutacijos neretos medelynuose ir kituose dekoratyvinių medžių bei krūmų masinio dauginimo vietose.
Sėklų mutacijas galima sukelti ir dirbtiniu būdu įvairiais fyziniais bei cheminiais metodais.Stipriausi fiziniai mutagenai yra jonizuojantys spinduliai.Kiek silpniau veikia temperatūra,vibracija.Iš cheminių mutagenų paminėtinos įvairios alkilinančios medžiagos,peroksidai,alkaloidai ir gliukozidai,sunkiųjų metalų druskos.
Dauguma sumedėjusių augalų dekoratyvinių formų paprastai dauginamos vegetatyviškai:skiepijant į rūšį,žaliais sumedėjusiais ūgliais,atlankomis,dalijant krūmus,šakų atžalomis.Dauginant augalus sėklomis,formai būdingi požymiai paprastai neišsaugomi arba juos paveldi tik 5-20% sėjinukų.Be to gana daug formų nežydi arba žydi,bet neužmezga sėklų.Vegetatyviškai padaugintų augalų išlieka formai būdingi požymiai,jie gana greitai auga,pagaliau nereikia laukti,kol pradės derėti.Bene populiariausias vegetatyvinio dauginimo būdas yra dauginimas žaliais ūgliais.Mūsų Respublikoje šiuo būdu dauginama birželio-liepos mėnesį inspektuose arba šiltnamiuiose.Substratas gali būti labai įvairus:durpės,perplautas upės slėmėlis,smėlio ir durpių mišinys,perlitas ir kt.Dirbtinio rūko sąlygomis ir naudojant augimo stimuliatorius,galima padaugint bevei visas spygliuočių ir lapuočių medžių bei krūmų formas.Įsišaknijimo procentas įvairių augalų taksonų labai nevienodas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-18
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis122.05 KB
Autoriuslaim
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaŽemaitijos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dekoratyviniu augalu dauginimo budai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Žemaitijos kolegija
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą