Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Dendrologija (4)

Dendrologija (4)

  
 
 
123
Aprašymas

Vaisių rinkimo būdai. Kankorėžių ir vaisių perdirbimas. Sėklos kokybės nustatymas. Sėklų sandėliavimas ir ruošimas sėjai. Sodinamosios medžiagos auginimas. Sodinamosios medžiagos rūšys.

Ištrauka

VAISIŲ RINKIMO BŪDAI

Kai kurių medžių ir krūmų vaisiai renkami nuo žemės paviršiaus, nuo augančių medžių ir krūmų, nuo nukirstų medžių. Nuo dirvožemio renkami buko, ąžuolo, kaštono, riešutmedžio satmbūs vaisiai. Nuo aukštų medžių vaisiai ir kankorėžiai skinami kopėčių pagalba. Vaisių nuskinimui naudojami specialūs sekatoriai (grėbliai, kabliai).
Atsižvelgiant į selekcijos reikalavimus vaisiai ir kankorėžiai renkami nuo sveikų gražiai išaugusių medžių. Pavieniai medžiai ypač spygliuočiai nuo savidulkos būna nedaigios sėklos.

KANKORĖŽIŲ IR VAISIŲ PERDIRBIMAS

Spygliuočių sėklos gaunamos kankorėžius veikiant aukštesnia temperatūra specialiose patalpose, kurios vadinamos aižyklomis. Aižyklų t0 turi būti 40-500 C. Sultingi vaisiai, uogos , kaulavaisiai grūdinami kubiluose, kad nusitrintų apyvaisis. Sėklos iš gautos masės išskiriamos plovimu. Visais atvejais išplautos sėklos paskleidžiamos plonu sluoksniu ir džiovinamos pavėsyje. Klevų, uosių, liepų, gudobelių vaisiai atskiriami nuo kotelių. Baltosios ir geltonosios akcijų, šluotinio sausmedžio ankštys padžiovinamos kol atsidaro, po to kuliamos, kad išbyrėtų sėklos. Ąžuolo gilės, lazdyno ir buko riešutai atskiriami nuo guoželių ir išvalomi. Švarių sėklų išeiga labai įvairi ir priklauso nuo kankorėžių ir vaisių stambumo bei išsivystymo. Sėklų išeigos kiekiai išreikšti procentais nuo bendro kankorėžių ar vaisio svorio:
paprastoji pušis 1g;
eglė 2g;
maumedis 4g;
tuja 5g;
kadagys 8g;
kėnis 20g;
geltonoji aklacija ir ligustras 15g;
ieva 20g;
raudonoji ir baltoji sedula 25g;
guoba 40g;
uosis 75g;
klevas 75g;
liepa 80g;
beržas 90g;
ąžuolas 95g;

SĖKLOS KOKYBĖS NUSTATYMAS

Paruoštų sėklų kokybė pirmiausia priklauso nuo paveldimų savybių, o taip pat nuo išorinių ir fiziologinių požymių. Apie sėklų paveldimąsias savybes galima spręsti pagal tai kokioje augymvietėje ir nuo kokių medžių ir krūmų buvo renkamos sėklos.
Šie duomenys surašomi sėklų pase. Sėklų kilmės charakteristika yra nepakankamas argumentas spręsti apie sėklų paveldimąsias savybes. Svarbu nustatyti sėklų tinkamumą sėjai pagal išorinius jų požymius (spalva, švarumas, svoris, kvapas) ir pagal fiziologines savybes (daigumas, dygymo energija, gyvibingumas, pilnagrūdiškumas).
Sėklas būtina patikrinti sėklos kontrolės stotyse. Daugelio medžių ir krūmų rūšių sėklos turi joms būdingą spalvą ir specifinį kvapą. Bet kokie sandėliuojamų sėklų spalvos ir kvapo pasikeitimai yra signalas, kad sėklos genda.sėklų švarumas turi reikšmės sėklų svoriui ir jų kokybei. Sėklų švarumui nustatyti iš vidutinio pavyzdžio įvairių vietų imamos sėklos ir taip sudaromos reikiamo svorio sėklų pavyzdys. Mūsų parinkats pavyzdys suskirstomas į grupes:
-švarios;
-normaliai išsivysčiuosios;
-neišsivysčiusios;
-atliekos bei priemaišos.
Sėklos švarumas yra vienas iš pagrindinių sėklų sėjai rodiklių. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-05
DalykasBotanikos konspektas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasKonspektai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis8.93 KB
AutoriusAsta
Viso autoriaus darbų13 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dendrologija (3paskaita) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 4 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą