Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Dendrologija (3)

Dendrologija (3)

  
 
 
123
Aprašymas

Savaiminis medžių išsiretinimas. Medynų ir miško elementų tarpusavio ryšys. Medžių augimas ir vystymasis. Rūšių kaita. Medynų tipai. Sėklininkystės pagrindai. Sumedėjusių augalų sėklų prinokimo laikas.

Ištrauka

Savaiminis medžių išsiretinimas
Dek.m ir kr, kaip ir visi gyvi org., turi neribotas galimybes dauginimuisi. 1 m ar kr išaugina daug didesnio ar mažesnio daigumo sėklų. Iš šių sėklų išauga nuo kelių iki kelių deš.daigų. Savaiminukai masiškai žūva nuo žemų ir aukštų temp., sniego ir sausrų, žol.augalų trikdžių. L.daug ąžuoliukų daigų žūva nuo šalnų, kiškių. Pušies daigai – nuo grambuolio lervų. Sudygusios eglaitės išnyksta, jei daigai nėra apsaugoti kitų medžių ir kr, ar aukštos žolės. Tik nedidelė dalis daigų nat.sąlygom išlieka. Su žmogaus pagalba jų išauga daugiausia. Didelis sėklų kiekis nesant palankių sąl.joms sudygti ir augti dar neužtikrina savaiminio m ir kr atželimo sėkmės. 1ha (10 000kv.m) gali sudygti ir augti iki 100 000 įvairių m ir kr daigų. 10-20 metų sulaukę ~10 000 daigų. 30-40 metų – iki 5000 daigų. 50-60m – 2000 daigų. 70-80m – 1000 daigų. 100-120m - ~500; 150-200m – 100 medžių. Brandos amžiaus sulaukia tik ~0,1 proc.daigų.
M ir kr išsiretinimo intensyvumas prikl.nuo rūšies ir aplinkos sąlygų. Medynai ir medžių gr iš šviesamėgių rūšių (beržai, drebulė) išsiretina sparčiau. Unksminės rūšys (eglė, bukas) retinasi lėtai ir ilgai lieka tankūs. Didėjant medžių amžiui, jų sk., esant blogesnėms apl.sąlygoms, sparčiai mažėja.
Medynų ir gr.išsiretinimas prikl.nuo medžių ir apl.sąlygų.

MEDYNŲ IR MIŠKO ELEMENTŲ TARPUSAVIO RYŠYS
Medynai nėra vienodi ir palaipsniui keičiasi jų pagr.požymiai. Išskiriami pagr.elementarūs jo vienetai. Medynas – stambiausias miško vienetas, jungiantis savyje didesnius ar maž.sklypus bei medžių grupes, turinčias vienodą augaliją ir potencines augti sąlygas. Medynas – elementarus vnt., jį sudaro miško sklypas, vienodas pagal kilmęs, rūšinę sudėtį, skalsumą, formą ir kt.pož.
Medžių rūšys skirst.: 1)pagrindines, kurios sudaro viršutinį medyno ardą;
2) antraeiles, neturinčias svarbios reikšmės.
Vyraujančia rūšimi vad.ta, kuri vyrauja viršutiniame medyno arde. Po medžių lajomis auga trakas, kurį sudaro krūmai ir neaukšti medžiai, neišaugantys aukščiau 5m. Trakas, užtamsindamas dirvož., trukdo augti žol.augalijai. Trakas savo nuobiromis padidina negyvosios paklotės kiekį ir suteikia prieglobstį paukščiams ir gyv. Trakas aprašomas ir įvert.pagal amžių, tankumą.
Pomiškis – jaunų medelių visuma nuo 1 metų iki tokio amžiaus, kuriame pasiekia 0,5 motininių medžių aukščio. Stambesni priskiriami pagr.medžiams, o jaunesni nei 1m – daigams. Dėl užtamsinimo pomiškis suformuoja trumpus viršutinius ir ilgus šoninius ūglius. Dažnai turi skėtišką lajų formą. Po kirtimo pomiškis dažnai suformuoja naują medyną. Pomiškio amžius vertinamas 5m tikslumu, t.p.tankumas (tankus, vidut., retas) ir pasiskirstymas (vienodas, grupinis).
Gyvąją dirvož.dangą sudaro kerpės, samanos, grybai, lapinės ir varpinės žolės, puskrūmiai. Po medžių lajomis žolinė augalija ryškiai skiriasi savo rūšine sudėtimi nuo pamiškių, pievų ir laukų. Miško, parko žolės prisitaikiusios augti po medžių lajomis. Medžius iškirtus, jos išnyksta. M ir kr liekanos – tai nukritę lapai, spygliai, žievė, smulkios ir stambios šakos, žiedai, kankorėžiai, vaisiai ir uogos, kurie sudaro negyvąją paklotę. Paklotė palaiko pastovią dirvožemio temp., aeraciją, lemia sėklų sudygimą ir daigų augimą, t.p.papildo dirvožemį humusu.
Miškų ir parkų faunos gyvybinė veikla didele dalimi prikl.nuo medyno, trako, žol.augalijos, paklotės, dirvož.
M ir kr negali normaliai vystytis be paukščių, vabzdžių ir sliekų. Vabzdžiai perneša sėklas, naikina kenkėjus, bet yra ir nenaudingų. Paukščiai apvalo m ir kr nuo kenksmingų vabzdžių. Žvėrys naudingi, nes naikina kenk., platina sėklas, bet kiti žvėrys, maitindamiesi sėklomis, ūgliais, žieve naikina m ir kr. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-05
DalykasBotanikos konspektas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasKonspektai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis15.56 KB
AutoriusAsta
Viso autoriaus darbų13 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word dendrologija(2paskaita) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 6 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą