Išplėstinė paieška
 
 
 

Botanika (3)

  
 
 
123
Aprašymas

Lapo dalys. Lapo fiziologinės funkcijos. Lapo lakšto formos. Paprasti ir sudėtiniai lapai. Lapų gyslotumas. Lapų vidinė sandara. Aplinkos sąlygų įtaka lapų vidinei struktūrai. Spygliuočių lapų anatominės sandaros ypatumai. Lapų prisegimo būdai. Lapų vidinė sandara. aplinkos sąlygų įtaka lapų vidinei struktūrai. Spygliuočių lapų anatominės sandaros ypatumai.

Ištrauka

15. Lapo dalys. Lapo fiziologinės funkcijos.
Lapas yra pagrindinis augalo organas, dalyvaujantis fotosintezėje. Jo funkcija – siurbti iš aplinkos anglies dvideginį ir vandenį su mineralinėmis medžiagomis. O fotosintezės metu susintetintos organinės medžiagos aprūpina kitus augalo organus. Kad lapas galėtų absorbuoti kuo daugiau saulės šviesos energijos, evoliucijos metu įgijo plokščią formą. Dar viena lapo funkcija – vandens garinimas (transpiracija). Lapą sudaro 3 dalys: lapalakštis, lapkotis ir lapo pamatas. Pagrindinė dalis yra lapalakštis. Lapai, kurie turi lapkotį, kotuoti, o kurie neturi – bekočiai. Lapas prisitvirtina prie stiebo pamatine (bazaline) dalimi. Kotuoti lapai prisitvirtina prie stiebo pentimi. Kiti augalai pamatinėje lapo dalyje turi makštį, kuri juosia stiebą ir vadinama lapamakšte. Jei lapas neturi lapkočio, lapamakštė tiesiogiai susisiekia su lapalakščiu (varpiniai augalai). Lapamakštė apsaugo lapo pažastyje esančius jaunus pumpurus nuo sužalojmo, taip pat suteikia stiebui didesnį tvirtumą. Prie lapkočio pamato lapai gali turėti du prielapius. Tai yra maži, žali lapeliai, kai kurių augalų (žirnio) jie yra stambūs ir gali atlikti fotosintezę. Prielapių paskirtis: apsaugoti lapus kol jie yra pumpure, nes prielapiai susiformuoja anksčiau už lapų lakštą. Kartais prielapiai pakeičia savo formą ir virsta dygliais. Prielapiai būdingi žemesnio evoliusinio lygio žiediniams augalams.
16. Lapo lakšto formos
Pagal lakšto sudėtį lapai yra skirstomi į paprastuosius ir sudėtinius. Paprastųjų lapų lakštas yra ištisinis, tačiau gali būti įvairiai iškarpytas, išlankstytas ar suskaldytas. Sudėtinių lapų lakštas sudarytas iš keleto atskirų lapelių, kurie prisitvirtina prie bendro lapkočio. Atskiri lapeliai paprastai turi savo lapkočius. Pagal lakšto kraštą lapai yra skirstomi į: lygiakraščius, dantytus, pjūkliškus, karbuotus ir banguotus. Lygiakraščių kraštas paprastas, lygus (gyslotis). Dantyti turi statmenai kraštui nukreiptus smailius dantelius, kurių abu šonai yra lygūs (dilgėlė). Pjūkliški yra su palinkusiais į lapo viršūnę danteliaisjų abu šonai yra nevienodo ilgio (liepa). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-17
DalykasBotanikos konspektas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasKonspektai
Apimtis3 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis10.35 KB
AutoriusAgne
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word lapo I dalis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 3 puslapiai 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą