Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Baltasis gluosnis

Baltasis gluosnis

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Augalo morfologinės ir biologinės savybės. Auginimas. Dauginimas sumedėjusiais ūgliais. Sumedėjusių auginių paruošimas ir sodinimas. Priežiūra. Derliaus nuėmimas, džiovinimas. Biologiškai aktyvios medžiagos. Vartojimas fitoterapijoje. Istorija. Gydomosios savybės. Naudojimas. Receptai. Liaudie medicina.

Ištrauka

Baltasis gluosnis – Salix alba L, priskiriamas gluosninių (Salicaceae) šeima [1, 4, 6, 7, 9, 18]. Sinonimai – sidabrinis gluosnis, karklas [4], baltoji blindė [4, 6], leverdis, baltakarklis [4, 6, 10].
Šis augalas dažnai matomas paupiuose ir miškuose. Baltasis gluosnis nuo kitų medžių skiriasi gražiais blizgančiais, balta vilnota apatine puse lapais, liaunomis, gelsvomis šakelėmis. Vėjui pučiant lapai juda ir tviska, todėl pavadintas baltuoju gluosniu.
Šio medžio grožis jau senai traukė žmonių dėmesį. Dar 1815 metais Prancūzijoje buvo aptikta viena baltojo gluosnio atmaina ilgomis, svyrančiomis šakelėmis. Svyruoklinė baltojo gluosnio rūšis po kelių dešimtmečių pasiekė ir Lietuvos dvarus ir vėliau labai paplito mūsų šalyje. Dabar net sunku įsivaizduoti mūsų parkus ir sodybas be šio medžio, ilgomis lyg virvelėmis, kone iki žemės nutįsusiomis šakelėmis [8].
O Antikos laikais manyta, kad gluosnis yra bevaisis, todėl net viduramžiais buvo laikomas nekaltybės simbolis. Gluosnis tarsi biblija, neišsemiamas išminties įvaizdis: laužomas ir pjaustomas medis nenudžiūva.
Kitos tautos vadina jį raganų ir dvasių buveine. Sakoma, kad Verbų sekmadienį šventintos šakelės apsaugo nuo žaibo, audros, piktųjų jėgų. O svyruoklinis gluosnis simbolizuoja gedulą [4].
Senovinis paprotys yra užrišant ant gluosnio šakelės mazgą sugalvoti norą, o norui išsipildžius – jį atrišti [12].
Gluosnis buvo apdainuotas lietuvių liaudies dainose: "Ai, gluosni, gluosneli, neilgai žaliuosi", "Tu, berneli, tu gluosneli, šimtą mylių jojai", "Ant kalno gluosnys, po kalnu šunys".
Ir rašytojai gluosnių nepamiršo: "Gluosnius ir egles, pušis ir liepas…laikė per nieką" (K.Donelaitis).
"Dauba skambėjo nuo švilpynių, kurias vaikai sukė iš atkepusių gluosnių žievių" (P.Cvirka).
"Aplink jį auga šauni gluosnaičiai" (I.Simonaitytė).
"Pasvirnėj susirado sauso gluosnio dūlio, titnagu įskėlė sausą pintį, užkūrė rūkyklą ir įėjo į svirną" (A.Venslova).
Kaip matuote, baltasis gluosnis tikrai nepaprastas augalas, jis ne tik nuostabiai gražus ir gal būt todėl dažnai minimas grožinėje literatūroje, bet kartu jį gaubia prietarai ir mistika, gal dėl to, kad savyje jis turi begalo daug biologiškai aktyvių medžiagų, kurios gydo nuo daugelio ligų… ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-05
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai18
Dydis21 KB
Autoriusjurate
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Baltasis gluosnis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą