Išplėstinė paieška
 
 
 

Dumbliai (2)

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Dumbliai. Dumblių sandara. Dumblių paplitimas gamtoje. Dumblių pigmentai. Dumbliai ir aplinka. Dumblių reikšmė. Dumblių naudojimas. Žiuželiniai. Melsvadumbliai. Žaliadumbliai. Menturdumbliai. Gelsvadumbliai. Titnagdumbliai. Rudadumbliai. Raudondumbliai.

Ištrauka

Nors dumbliai yra vieni seniausių žemėje atsiradusių augalų, bet dėl primityvių gyvenimo sąlygų kai kurie iš jų iki šiol išliko nepakitę. Dėl to dumblių sandara labai įvairi. Jų yra vienaląsčių, daugialąsčių ir neląstelinių. Vienaląsčiai dumbliai gyvena pavienių arba sudaro kolonijas. Vieni iš jų turi žiuželius ir gali judėti, kiti būna nejudrūs, Pastarųjų žiuželiuotos ląstelės (zoosporos, gametos) susidaro tik dauginimosi metu. Daugialąsčių dumblių sandara daug sudėtingesnė. Jie būna siūliniai, plokšteliniai ar parenchiminiai. Siūliniai dubliai gali būti paprastų ar šakotų siūlų pavidalo, plokšteliniai panašūs į lakštelius arba šakotas juostas, o parancheminiai - neapibrėžtos formos. Daugialąsčių dumblių kūnas nesuskirstytas į šaknis, stiebus ir lapus. Tai gniužulas. Pasitaiko ir neląstelinės sandaros dumblų. Tai viena milžiniška iki metro ilgio ląstelė su daugeliu branduolių (kaulerpa). Tokie dumbliai gali būti įvairios formos ir dydžio. Neląstelinės sandaros dumblių gniužulai irgi būna įvairaus dydžio - nuo labai mažyčių (mikroskopinių) iki 100 m ilgio.
Daugelio dumblių, išskyrus pačius primityviausius - melsvadumblius- ląstelių sandara yra tokia pat, kaip ir aukštesniųjų augalų. Dumblų ląstelių sienelės celiuliozinės arba pektininės, dažnai gleivėtos. Jose nerietai pasitaiko titnago ir įvairių kristalų. Ląstelę užpildo citoplazma su vakuolėmis. Citoplazmoje telkiasi plastidės su pigmentais, vadinamos chromatoforais. Chromatoforuose, vyksta fotosintezė. Jie sudaryti iš bespalvės baltyminės stromos ir pigmentų: chlorofilo, korotinoidų ir kitokių. Chromotoforų skaičius ląstelėje ir forma labai įvairuoja. Jie gali būti kaspinų, plokštelių, taurelių ar grūdelių pavidalo. Chromotoforų spalva priklauso nuo vyraujančių pigmentų. Be chlorofilo ir karotinoidų, chromotoforuose dar gali būti papildomų pigmentų, lemiančių dumblių spalvą. Rusva spalva priklauso nuo pigmentų futoksantino ir diatomino, mėlyna - fikociano ir raudona - fikoeritrino. Chromotoforuose arba citoplazmoje yra baltyminių kūnelių - pirenoidų, aplink kuriuos kaupiasi krakmolas arba kiti angliavandeniai.
Daugelio dumblių ląstelės ir citoplazma yra tokios pat sudėties, kaip ir aukštesniųjų augalų. Nors daugiausia dumblių turi po vieną branduolį, bet yra jų ir su keletu arba net daug branduolių. Ląstelių šultyse kaupiasi cukrus, rauginės medžiagos, organinės rūgštys, įvairios mineralines druskos ir kristalai. Žaliadumbliai, melsvadumbliai ir titnagdumbliai, pasisavina ir organines medžiagas.
Dumblių paplitimas gamtoje priklauso nuo įvairių ekologinių faktorių. Svarbiausi iš jų yra drėgmė, šviesa, temperatūra ir mineralinių medžiagų kiekis. Dumbliai labiausiai prisitaikę prie vandens. Jie gyvena jūrose, ežeruose, upėse ir kituose vandenyse. Nemažta jų būna drėgname dirvožemyje, ant akmenų, tvorų, kitų augalų ir net kitų organizmų viduje. Dumbliai paplitę visuose žemynuose nuo šiaurės iki pietų ašigalio. Pagal gyvenimo būdą vandenyje jie skirstomi į dvi grupes : fitoplanktoną ir fitobentosą. Fitoplanktoną sudaro paviršiniame vandenes sluoksnyje pasyviai plūduriuojantys arba aktyviai plaukiojantys dumbliai ir kiti vandens augalai. Vandens paviršiuje išsilaikyti jiems padeda judrūs žiuželiai, įvairios išaugos, didinančios jų kūno paviršių, arba atsarginės medžiagos – riebalai. Neretai dumbliai, labai greitai besidaugindami, sukelia vandens "žydėjimą". ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBotanikos konspektas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasKonspektai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis20.38 KB
Autoriusdonatas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaKauno Šilainių vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dumbliai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 14 puslapių 
  • Kauno Šilainių vidurinė mokykla / 12 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą