Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Botanika>Bukinių šeima

Bukinių šeima

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Bendros žinios. Gentis BUKAS (FAGUS L.). Paprastasis bukas. Paprastasis bukas Lietuvoje. Paprastojo buko panaudojimas. Išvados.

Ištrauka

Šeima BUKINIAI ( FAGACEAE )

Tai stambūs, vasaržaliai arba žiemojančiais lapais medžiai, rečiau krūmai. Lapai paprasti, ištisiniai, plunksniškai skiautėti, iškarpyti arba net suskaldyti. Prielapiai linijiški, paprastai anksti nukrinta. Vienanamiai, retai dvinamiai augalai. Žiedai vienalyčiai. Kuokeliniai žiedai pavieniai arba dvistypiais žiedynais galvutėse, varpose arba žirginiuose. Piesteliniai - po 1-3, rečiau daugiau, dvistypiuose, apgaubtuose pažiedėmis ir sudaro galvutes arba retus žirginius vaisiai – riešutai arba gilės su goželėmis, išsivysčiusiomis iš dvistypių žiedynų pažiedžių. Goželės šeriuotos, dygliuotos arba žvynuotos, visiškai apgaubia riešutus ir pribrendę plyšta į 4 dalis, arba tik iš dalies apkabina gilės pagrindą.

BENDROS ŽINIOS

Gentis BUKAS ( FAGUS L. )

Tai pagrindiniai vasaržalių lapuočių miškų medžiai, lygia, plona, pilka žieve. Lapai ištisiniai, lygiakraščiai, retai dantyti arba net pjūkliški. Augalai vienanamiai, žiedai vienalyčiai, paprastuose ir sudėtiniuose žiedynuose. Kuokeliniai žiedai nusvirusiose, ilgakotėse, daugiažiedėse galvutėse. Piesteliniai žiedai po 2-3 trumpakotėse, stačiose galvutėse, apsuptose pažiedlapių, kurie vėliau tarpusavyje suauga, sumedėja ir virsta uždara, dygliuota gožele. Vaisiai – tribriauniai riešutai po 2-3 goželės viduje. Rudenį, goželei prasivėrus, jie iškrinta.
Gentyje yra 9 rūšys, išplitusios Šiaurės Amerikoje, Vakarų Europoje, Kaukaze, Mažojoje Azijoje ir Tolimuosiuose Rytuose.
Pietrytinėje Šiaurės Amerikoje ir Rytų Azijoje yra vikariniai (giminingos, viena kitą pakeičiančios rūšys) arealai dar dviejų kitų giminingų buko rūšių.visų trijų rūšių arealai yra visiškai atskiri, o klimato sąlygos maždaug panašios, - tai geografinio vikarizmo pavyzdys. Kaukaze ir Mažojoje Azijoje dar auga rytinis bukas (Fagus orientalis), labai giminingas paprastajam bukui. Kryme ir Balkanuose auga tarpinės šių dviejų rūšių formos. Rytinio ir paprastojo buko arealai nėra visai atskirti, jie įsiterpia vienas i kitą ir dėl hibridacijos tarp giminingų rūšių šioje srityje gaunamos tarpinės formos. Kryme augančios šios tapinės formos išskiriamos net i atskirą kryminio buko (Fagus taurica) rūšį. Rytinio ir paprastojo buko arealus galima taip pat vadinti vikariniais, bet tai yra transgresyviniai vikariniai (vikarinių rūšių arealai susiduria, įsiterpiavienas į kitą ir tam tikroje geografinėje srityje sutampa) arealai. Jie priklauso ekologinio vikarizmo kategorijai, atsiradusiai plečiantis ir suartėjus artimai giminingų, bet prie skirtingų klimato sąlygų prisitaikiusių rūšių arealams. Jie net įsiterpia vienas į kitą.
Atsimindami buko vardo išsiplėtimo liniją, kai kurie mokslininkai ieškojo indoeuropiečių protėvynes ir tuo būdu sprendė, kad, eidama iš vakarų į rytus, buko linija pasibaigianti sulig Karaliaučiaus riba. Bet buko vietovardžių esama ir į rytus nuo Karaliaučiaus ribos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-23
DalykasBotanikos referatas
KategorijaBiologija >  Botanika
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis11.31 KB
Autoriusugne
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bukiniu seima [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2009-12-01 IP: 78.57.179.254
    serzas sako

    Dekui tau Labai tikrai geras darbas man net medienotyroj padejo :) truputeli isvados neipatingai geros bet tiko :)

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą